Bemuatkozás
SOMOGY MEGYE
Somogy megye Magyarország dél-nyugati részén helyezkedik el, északon a Balaton, délen pedig a Dráva folyó mentén Horvátország határolja.
Az országnyi méretű –gyakran Somogyországnak is nevezett – megye a maga 6036 négyzetkilométerével Magyarország ötödik legnagyobb megyéje, lakosainak száma 322 ezer fő.
Aprófalvas településszerkezete miatt az ország egyik legritkábban lakott megyéje, a népsűrűségi mutatója 53 lakos négyzetkilométerenként. A megyében 245 település található, közülük 16 városi ranggal rendelkezik. A megye adminisztratív, politikai, gazdasági, kulturális és oktatási központja a 70 ezer lakosú megyeszékhely, Kaposvár Megyei Jogú Város.
Magyarország tájakban és természeti szépségekben egyik legváltozatosabb vidéke Somogy megye. A kellemes éghajlat, a simogató napsütés és tiszta levegő, a változatos völgyek szabdalta szelíd lankák, a tágas síkságok, az erdőrengetegek világa, a termálvizek tára és a Balaton mind e tájék legértékesebb természeti kincse.
A megyét borító erdőterület (közel 600.000 hektárnyi) kedvező élőhelyi adottságokat nyújtó, összefüggő erdőségeiben kiváló minőségű gímszarvas állomány él, de a somogyi dámszarvas, őz vagy vaddisznó trófeája is büszkesége lehet a hazai vagy külföldi vadásznak. Erdőségekhez kapcsolódó híres vadászterületek a megyében: Lábod és környéke, Belső – Somogy erdei, Somogyszob – Kaszó, a Tab – Gamás – Koppányvölgye környéki vonulat dombjai Külső – Somogyban, Marcali környéke, továbbá a Zselic valamint a Nagyberek.
Az ország legérintetlenebb folyója, a Dráva, a déli megyehatárt képezi. Csodálatos vegetáció fogadja a kísérővel érkezőket az Európában ritkaságszámba menő, alig szabályozott élővízfolyás, a Duna-Dráva Nemzeti Park részét képező Dráva völgyében. A Duna-Dráva Nemzeti Park a Dráva-medencét, a megye területén elszórtan két tájvédelmi körzetet (Zselic, Boronka-mellék), és további 8 természetvédelmi területet felügyel. E területek, valamint a további számos helyi védettségű természeti érték megközelítését turistaútvonalak és kerékpár-útvonalak segítik.
Építészeti értékekben kevésbé gazdag ez a vidék. Egyrészt azért, mert e terület mindig is szűkölködött a tartós építőanyagot jelentő kőben, másrészt a török hódoltság alatt a legtöbb középkori templom, kolostor, vár elpusztult. A középkori emlékek közül legnevezetesebbek a somogyvári bencés apátság, valamint a Kaposvár melletti Szent Jakab-dombon 1061-ben alapított kaposszentjakabi bencés apátság romjai. A kereszténységre áttért magyarság egyszerű, de nemes arányú kápolnái szinte nyomtalanul eltűntek a történelem viharában, de néhány román és gótikus stílusú templom - Kőröshegy, Teleki, Szenyér, Buzsák - még őrzi a XI-XV. század építészeti sajátosságait.
A letelepedett nemzetiségi csoportoknak köszönhetően sokféle tradíciót őriz, és gazdag népművészettel rendelkezik Somogy.
A régiességét, paraszti kultúrájának értékeit talán legjobban megőrző Szennán, a Koppány menti és Kapos-völgyi településeken, Buzsákon vagy a horvátok lakta Dráva menti Lakócsán és környékén nevezetesebb ünnepeken, rendezvényeken előkerülnek a kézzel hímzett, gondosan varrott sokszoknyás ruhák, gazdagon díszített fejfedők.
Kapcsolattartó, elérhetőség
Név: Kovácsné Kiss Zita
E-mail: zitagida@gmail.com
Tel.: 00 36 20 9318 087