Bemutatkozás
Bár az eszéki Josip Juraj Strossmayer Egyetemet 1975-ben alapították, a kelet-horvátországi felsőoktatás több mint 300 éves hagyományát folytatja. E régió felsőoktatásának történelme közel 300 évvel ezelőtt, 1707-ben kezdődött, amikor Eszéken megalapították a Teológiai Főiskolát. A mai Eszéki Egyetem egyrészt folytatja az oktatási hagyományokat, másrészt követi a modern európai trendeket a kulturális örökség megőrzésében azáltal, hogy a régi városrészekben egyetemi létesítményeket működtet.
Az elmúlt évtizedben az egyetem jelentős változásokkal szembesült, amelyek érintették szervezetét, új képzési programok bevezetését, tőkebefektetéseket, a hallgatói és oktatói, valamint az adminisztratív személyzet létszámnövekedését. Mivel a horvátországi felsőoktatás az európai humanista és demokratikus hagyományokon alapszik, az Eszéki Egyetem egyszerre követi a modern európai trendeket a felsőoktatásban, és őrzi meg sajátosságait és identitását.
A 2011/2012-es tanévben az Eszéki Egyetem 17 egységből áll, azaz 11 karból, 5 intézetből és a Művészeti Akadémiából. Ezen felül 4 további egység tartozik az Eszéki Egyetemhez, ú. m. a Városi és Egyetemi Könyvtár, a Hallgatói Központ Eszéken és Slavonski Brod-ban (Bród), illetve a Technológiafejlesztési Központ Kft. – az Eszék-Baranya megye, Eszék városa és az Eszéki Egyetem közös tulajdonában.
Az egyetem egységei a következők: Közgazdasági Kar, Villamosmérnöki Kar, Építőmérnöki Kar, Neveléstudományi Kar, Agrártudományi Kar, Jogtudományi Kar, Élelmiszertechnológiai Kar, Gépészmérnöki Kar Slavonski Brod-ban (Bród), Orvostudományi Kar, Filozófiai Kar, Katolikus Teológia Kar Đakovo-ban (Diakovár), illetve a Művészeti Akadémia és a Matematikai, Fizikai, Kémiai, Biológiai és Kultúrtörténeti Intézetek.
Az egyetemi közösség 22.856 tagból áll, melyből 1591 főnyi a személyzet, 21.265 főnyi pedig hallgató. Összesen 979 oktató és tanársegéd végez oktatási tevékenységet, melynek során 65 laboránst és műszaki asszisztenst, illetve 114 fiatal kutatót képeznek ki tudományos munka végzésére. Továbbá az adminisztratív, műszaki és egyéb személyzet 433 főt tesz ki.
Az oktatói tevékenység mindhárom képzési szinten megvalósul; ú. m. az alap-, az egyetemi szintű és a posztgraduális képzésben:
Az Eszéki Egyetemen jelenleg minden tudományterület kutatócsoportja részt vesz a Tudományos, Oktatási és Sportminisztérium által támogatott, összesen 139 országos projekt valamelyikében.
A 2007-2010. közötti időszakban az Eszéki Egyetem tudósai közel 30 nemzetközi projektben vettek részt, főképp a Tempus, CEEPUS, Visegrád Alap, illetve kétoldalú projektek tevékenységeiben.
Ezeken kívül 17 IPA projekt keretében a horvát-magyar határterületet érintő, közös érdeken alapuló tevékenységeket is végeztek.
Mindezen projekttevékenységek különböző tudományterületekre összpontosítanak – az orvostudománytól, menedzsmenttől és építőmérnökségtől kezdve egészen a jog- és agrártudományokig –, az európai tudományos és kutatási trendekkel összhangban.
A nemzet- és egyetemközi együttműködések kétoldalú megegyezések keretében jönnek létre, összesen 15 ország 36 egyetemével. Számos nemzetközi szervezet tagsági státusza (EUA, Alpok-Adria, Dunai Rektorok Konferenciája stb.) kötelezi az egyetemi képviselőket a nemzetközi találkozókon való részvételre, azzal a céllal, hogy az egyetemet tevékenyen bevonják az európai felsőoktatás és kutatások vérkeringésébe.
Kapcsolattartó, elérhetőség
Név: Professor Dražen Barković
E-mail: barkovic@efos.hr