Bemutatkozás
Baranya Megye:
Földrajzi helyzet:
Baranya Magyarország legdélebben fekvő megyéje, székhelye Pécs. Területe 4430 km2. Baranyát keleti irányból a Duna, délről a Dráva és a magyar-horvát országhatár, nyugaton Somogy, északon Tolna megye határolja. Felszíne rendkívül változatos. Keleti és déli széle, valamint a Pécsi-síkság nagyjából sík terület. Magasabb hegység Baranyában nem található, legmagasabb pontja, a Mecsek legmagasabb csúcsa, a Zengő 682 m. A térség az ország egyik legváltozatosabb tája, mely kedvező klímával, domborzati adottságokkal rendelkezik. Baranya megye lakossága 396 633 fő, településeinek száma 301, melyből 1 megyei jogú város és 12 város. A baranyai lakosok kb. 1/4-e, 103 500 fő beszél idegen nyelvet.
Kisebbségek:
A Baranyában élő nemzetiségi lakosság (28 388 fő) közel 50%-a német, 30%-a cigány, 16%-a horvát a 2001-es népszámlálás adatai alapján. A fennmaradó 4%-ban az ukrán, szerb, lengyel, román lakosság létszáma haladja meg a 100 főt. A baranyai nemzeti és etnikai kisebbségek igen gazdag nemzetiségi intézményrendszerrel rendelkeznek. A német, horvát és cigány közösségek számára az oktatási rendszer fokozatai az óvodától az egyetemig megtalálhatók.
Gazdasági potenciál:
Földrajzi helyzeténél fogva Baranya megye Magyarország déli kapuja, s mint ilyen fontos szerepet játszik a külkapcsolatokban, hiszen Horvátországon át az Adria felé lehetősége van bekapcsolódni a déli, a délnyugati országok együttműködésébe. Baranya változatos természeti adottságai, kellemes éghajlata és kiváló turisztikai adottságai ellenére mind országos, mind nemzetközi összehasonlításban a fejletlenebb megyék közé sorolható. A megye pozícióromlása összefügg gazdaságszerkezetével. A megyét magába foglaló Dél-Dunántúli régió a termelő ágakon belül a tradíciókból eredően a mezőgazdaság, vad-, erdő-, halgazdálkodás, továbbá az ipari ágak közül a villamos energia-, gáz-, gőz-, vízellátás tölt be az országos átlagnál jelentősebb szerepet. Az ipar egésze, illetve azon belül a feldolgozóipar viszont – a régión belüli második legjelentősebb súlyaránya ellenére – lényegesen alacsonyabb szerepet játszik a térség teljesítményében, mint országosan jellemző. A szolgáltató ágak közül viszont az országosan jellemzőnél jelentősebb súlyarányú volt a Dél-Dunántúl teljesítménye a közigazgatás, a védelem, az oktatás, az egészségügyi és a szociális ellátás, valamint a szálláshelyszolgáltatás, a vendéglátás területén.
Kapcsolattartó, elérhetőség
Név: Tótsimon Péter
E-mail: totsimon@baranya.hu
Tel.: 00 36 72 500 400