A Magyarország – Horvátország IPA Határon Átnyúló Együttműködési Program az Európai Unió 2007-2013-as költségvetési időszakában kerül végrehajtásra. Magyarország és Horvátország közös döntés alapján ún. „megosztott irányítási rendszerben” alakította ki a Program intézményi struktúráját.
A magyar-horvát határon átnyúló együttműködés 2002-ben kezdődött, ebben az évben kezdeményezték határ menti helyi szereplők a Magyar - Horvát Kísérleti Kisprojekt Alap elindítását a magyar nemzeti PHARE program keretében. A Kísérleti Kisprojekt Alap 2003-ban is meghirdetésre került. Mivel úgynevezett INTERREG – PHARE programok voltak, a kisprojekt alapok jellegüknél fogva a non-profit határ menti együttműködéseket tekintették fő céljuknak, valamint azt is, hogy a potenciális pályázói kört felkészítsék a jövőbeni INTERREG támogatási lehetőségekre.
A Szlovénia – Magyarország – Horvátország Szomszédsági Program 2004-ben készült el szlovén, magyar és horvát partnerségben. A szomszédsági megközelítés meghatározó fejlődést jelentett az Európai Unió külső határ menti együttműködésében, mivel ugyanabban a programban ötvözte a külső és belső uniós pénzügyi forrásokat (CARDS/PHARE Horvátország részére, illetve ERFA az uniós tag Magyarország részére). A horvátországi székhelyű partnerszervezetek számára lényegi előrelépést jelentett, hogy a források immár számukra is nyitva álltak, és saját jogon lehettek pályázók míg a Magyar – Horvát Kísérleti Kisprojekt Alapok csak együttműködési jellegű projekteket tudtak támogatni, amelyekben csak a magyar oldali partnerszervezetek részesülhettek anyagi támogatásban.
A Magyarország – Horvátország IPA Határon Átnyúló Programot az Európai Bizottság 2008. március 13-án hagyta jóvá. A Program keretében az első öt évre 35.542.216 € uniós forrás áll rendelkezésre. A Program széles körű lehetőségeket kínál a potenciális kedvezményezetteknek két prioritás – a Fenntartható környezet és turizmus és az Együttműködő gazdaság és közösségek közötti humánerőforrás-fejlesztés – keretein belül.
A Program különböző tevékenységeket finanszíroz, többek között a környezet- és a környezeti értékek védelmét szolgáló infrastrukturális fejlesztéseket; közös programok, tanulmányok, környezetvédelmi fejlesztési stratégiák kidolgozását; kerékpárutak építését és kijelölését; turisztikai látványosságok és az ehhez kapcsolódó infrastruktúra fejlesztését; hátrányos helyzetű emberek munkába integrálását elősegítő intézkedéseket; a kutatási tevékenységekhez szükséges eszközök és infrastruktúra fejlesztését; közös megvalósíthatósági tanulmányok készítését; közös tananyagfejlesztést és az oktatási lehetőségek bővítését; emberek közötti kapcsolatok fejlesztését, mint például fesztiválok, előadások, koncertek, kiállítások, művészeti akadémiák, jótékonysági események, határon átnyúló amatőr sportbajnokságok és tornák szervezését; valamint a nyelvi akadályok csökkentését célzó tevékenységeket.
Forrás: www.hu-hr-ipa.com